top of page

Hangi durumlarda ruh sağlığı profesyoneline başvururuz?

Güncelleme tarihi: 10 Kas 2022


Ön Not: “Ruh” kelimesi psikoloji camiasında çok tartışılır ama yaygın kullanılan bir terim olduğu için ben de bu kelimeyi kullandım, İngilizce’de ‘mental’ sözcüğü olarak kullanılır


Eminim hepimiz sağlığımızı önemsiyor ve söz konusu sağlığımız olduğunda kolay kolay göz ardı etmiyor ve ne gerekiyorsa tedavi olmak, sorunu belirlemek için ilgili uzmana başvuruyoruz. Yalnız bu bahsettiğim beden sağlığımızla ilgili olan hassasiyet. Aynı hassasiyeti sizce ruh sağlığımız söz konusu olduğunda gösterebiliyor muyuz ? Korkarım ki büyük bir çoğunluğumuz bu sorunun yanıtına hep birlikte hayır diye bir karşılık verecektir.

Bu hassasiyeti yeterince gütmememizin elbette ki bazı nedenleri vardır; öncelik ruh sağlığı alanına yönelik olumsuz tutumlar, gerçeği yansıtmayan düşünceler, bu duruma özgü inançlarımız… şeklinde sıralayabiliriz. Olumsuz tutum diye kastettiğim ise ön yargılarımız yani toplumca benimsenmiş bazı yargılar ruh sağlığı alanında ihmalkarlığa yol açmış durumda. Bir psikoloğa ya da psikiyatriste başvurmak “delilik” ile eşdeğer olduğu düşüncesi başta geliyor. Bir psikoloğa/psikiyatri uzmanına ( bundan sonra profesyonel destek olarak bahsedeceğim) başvurmak zayıflık ya da kişilik problemi olabileceği düşüncesi yaygın olumsuz düşünceler arasında yer alabiliyor. Profesyonel desteğe başvuran kişinin etiketleneceği endişesi de şüphesiz ki olumsuz düşünceler arasında yerini almaktadır.


Mesleğe başladığımdan bu yana bu düşüncelerin nasıl ortaya çıktığını, bu olumsuz düşüncelerin kime/neye hizmet ettiğini, olumsuzluklarla baştemek için neler yapılabileceğini, hatta ve hatta kuyuya bu taşı ilk kimin attığını hep merak etmişimdir. Merakını giderebildin mi diye sorarsanız, sizin de tahmin ettiğiniz üzere gideremedim ve bu soruların hiçbir yanıtını bulamadığımı üzülerek söylüyorum. Bırakın net bir cevabını bulmanın zor olmasını, adeta imkansız bile olabileceğini gördüm. O yüzden sorularımı değiştirmeye karar verdim. Son yıllarda şu soruları sormaya başladım; profesyonel desteğe karar veren bireyler nasıl cesaretlendirilir, bu bireylere bir profesyonel olarak nasıl yaklaşılabilir, karar verme sürecinde bireye nasıl seçenek sunulabilir…? Yanıtı olan sorular sormaya başlamak beni sürece biraz daha çözüm odaklı yaklaşmamı sağladı.


Nasıl ki karnımız ağrıdığında, kalbimiz olağandan hızlı çarpmaya başladığında ya da vücut fonksiyonlarımız olağan dışı etkiler vermeye başladığında ilgili bir uzmana gitmek için ölçüt oluyorsa, hangi ölçüt ya da ölçütler ruh sağlığı profesyoneline başvurmak için yeterli olabilir ? Kısacası hangi durumlarda profesyonel desteğe başvurabiliriz ? Bu sorunun yanıtı aslında kişinin kendisindedir. Yani kişi günlük iş hayatı, sosyal hayatı, aile ya da ekonomik hayatının sekteye uğramaya başladığını farkettiğinde, kendi başına başetme yöntemleri sağlamaya çalıştığı halde işler dilediği gibi yürümüyorsa devreye profesyonel destek süreci girebilir. Her ne olursa olsun asıl kararı verecek olan yine bireyin kendisidir. Ayrıca birey kendisine ya da çevresine psikolojik/fiziksel şiddet uygulamakta kendisini alıkoymakta zorlanıyorsa profesyonel desteğe çok geciktirmeden başvurabilir. Şunu eklememde fayda var; bu tedaviye olan inançla birlikte gönüllük faktörü hiç kuşkusuz çok önemlidir.


Bir sonraki yazımda profesyonel destek sürecini anlatacağım. Görüşmek dileğiyle.

54 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page